Ismeretes, hogy Budapest Főváros XIII. Kerületi Önkormányzat és intézményei évek óta a legtöbb pályázati dokumentációt benyújtó, és ezek eredményességét tekintve a legsikeresebb pályázók között szerepelnek. Természetesen minden pályázati lehetőség fontos, ami segít megvalósítani az önkormányzat által meghatározott célokat. Mégis: a 2024. évben meghirdetett és az önkormányzatunk által megnyert pályázatok közül jelentőségét tekintve kiemelkedik a városrészünkben élő, a háború elől menekült ukrán családok támogatását, megsegítését, az azonos tevékenységet végző civil szerveződésekkel történő együttműködés megteremtését és kiteljesítését szolgáló pályázat sikere.
A 2024. május 1-től október 31-ig tartó, a nyertes pályázatban kitűzött célok megvalósítására irányuló munka tartalmáról és eredményeiről Olcsváriné Nyíri Éva bölcsődei szaktanácsadótól, a Prevenciós Központ munkatársától, a projekt XIII. kerületi koordinátorától kértünk tájékoztatást.
–A „Nem vagyunk egyedül, tanulunk egymástól” című pályázatot az UNICEF Regionális Ukrán Menekültprogram Magyarországi Irodája által biztosított forrásokból, Budapest Főváros Önkormányzata által meghatározott feltételekkel, a Fővárosi Szociális Közalapítvány hirdette meg. Budapest Főváros XIII. Kerületi Önkormányzat két partnerrel: a Budapest-Józsefvárosi Evangélikus Egyházközséggel, amelynek Dévai Fogadó elnevezésű karitatív központja kerületünkben működik, és a Cordelia Alapítvánnyal a Szervezett Erőszak Áldozataiért együttműködve közösen készítette el és nyújtotta be pályázatát, és az eljárásban a nyertes pályázók között végzett. Ez azt jelenti, hogy az önkormányzat és konzorciumi partnerei a kiírótól vissza nem térítendő támogatásban részesültek, amelynek összege fedezte a pályázatban leírt célkitűzések megvalósítását.
–Miért éppen a Dévai Fogadóval és a Cordélia Alapítvánnyal fogott össze önkormányzatunk az ukrán menekültek megsegítéséért?
–A pályázat előkészítése során egyértelművé vált, hogy a XIII. kerületi önkormányzat és intézményei mellett ez a két szervezet vállalja a legszerteágazóbb, és legtöbb feladatot a menekültek ellátása terén városrészünkben. A kapcsolatfelvételt követően teljes egyetértés alakult ki közöttünk a munka összehangolásának szükségességét illetően, így a közös indulás mellett döntöttünk. Átfogó, közös célként a menekült családok részére olyan támogatói környezet kialakítását határoztuk meg, amely a hazájukba való visszatérésükig megfelelő életminőséget biztosít számukra. A projekt fő célcsoportjai a 0-8 éves korosztályhoz tartozó ukrán gyermekek és a részükre szolgáltatást nyújtó szervezetek voltak. Önkormányzatunk jelenleg 54 kerületünkben élő ukrán család részére biztosít különböző közszolgáltatásokat, bár az itt élő, a különböző civil szervezetek látókörében lévő menekültek száma kétségtelenül nagyobb ennél. A pályázat konkrét feladatok végrehajtása mellett lehetőséget biztosított a menekültekkel kapcsolatos információhiány mérséklésére, a támogató tevékenység elemeinek összehangolására is.
–Hogyan fogadták a menekültek a pályázati célkitűzések elérése érdekében végzett munkát?
–A városrészünkben élő menekült családok a háború kirobbanása óta eltelt, több mint két évben sok tapasztalatot szereztek Magyarországon. Meggyőződhettek arról, hogy az önkormányzati és a civil szervezetek megérkezésük első perceitől kezdve igyekeznek mindent elkövetni annak érdekében, hogy békében, biztonságban folytathassák életüket, gyermekeik magas színvonalú ellátásban részesüljenek bölcsődéinkben és óvodáinkban. Az önkormányzat a megfelelő ellátásuk érdekében adománygyűjtő akciókat szervezett és támogatott, érintett intézményeiben pedig különböző fejlesztéseket hajtott végre: gondoskodott a nyelvi problémák leküzdéséről, biztosítja a menekült gyermekek sajátos igényeinek kielégítését. Mindezek mellett a támogató munka során sok párhuzamosságot sikerült feltárnunk, amelyek megszüntetését jól szolgálta a partnereinkkel közös pályázati munka folyamata. Az együttműködés eredményei erősítették az ukrán családok bizalmát is, és segítettek visszaszorítani a menekültek küldözgetését, magára hagyottság érzésük kialakulását.
–Október 11-én pénteken, a Fővárosi Önkormányzat a pályázat kiírásában közreműködő UNICEF Magyarországgal és a Fővárosi Szociális Közalapítvánnyal gyermeknap keretében értékelte a pályázat eredményeit, majd október 31-én, a Gyöngyszem Tagóvodában sor került az együttműködő XIII. kerületi pályázók közös záró konferenciájára is. Milyen mérleg megállapítására került sor ezeken az eseményeken?
–Úgy a Városházán, mint a kerületi záró konferencián egyértelműen pozitív értékelés született a kitűzött célok elérését illetően. A kerületi értekezleten önkormányzatunk részéről Holopné Schramek Kornélia alpolgármester és Karácsonyi Magdolna aljegyző, az önkormányzat Szociális és Köznevelési osztályának vezetője értékelték a közös munka eredményeit, megállapítva, hogy a pályázat jól szolgálta az önkormányzat és a közreműködő civil szervezetek összehangolt, sokrétű tevékenysége színvonalának és hatékonyságának növelését.
Csemer Patrícia a Cordélia Alapítvány, és Bolba Márta a Dévai Fogadó képviselői maguk is sikeresnek és eredményesnek értékelték a közösen végzett munkát. Mint a záró konferencián elhangzott, a pályázat keretében végzett közös tevékenységünk véget ért ugyan, de a meghatározott célokért végzett, a menekültek támogatására, megsegítésére irányuló munka tovább folytatódik.
Galériánkban a pályázat megvalósítása során, valamint a Városháza Parkban megrendezett gyermeknapon, és a kerületi záró konferencián készült képeinkből láthatnak válogatást honlapunk látogatói. Tekintse meg galériánkat!