A Gyermekvédelmi törvény előírásainak megfelelően február 18-án, a Polgármesteri Hivatal Testületi termében rendezte meg a Prevenciós Központ a 2024. évi szakirányú munka eseményeit és eredményeit feldolgozó szakmai tanácskozást, amelyre a jelzőrendszer tagjai kaptak meghívást. A rendező szervezet és a szakterületi előadók az elmúlt év adatait elemezve nem sok jóról tudtak beszámolni.
Dr. Tóth József polgármester megnyitó beszédében emlékeztetett arra, hogy éppen egy esztendővel ezelőtt kavarta fel a magyar társadalmat a bicskei pedofil ügy, amely máig ható következményekkel járt, és erős fénybe állította a hazai gyermekvédelmi rendszer gyengeségeit. A polgármester az önkormányzati intézmények szakirányú tevékenységéről szólva megállapította, hogy a kerületi szakemberek munkája jól szolgálja az önkormányzat célkitűzéseinek megvalósítását, a gyermekek érdekeinek képviseletét, testi és lelki fejlődésük biztonságát. Befejezésül dr. Tóth József arra kérte a jelenlévőket, hogy a továbbiakban is ugyanazzal az elhivatottsággal és magas fokú szakmai igényességgel folytassák munkájukat, ami eddig is jellemezte azt, majd jó munkát kívánt a tanácskozás résztvevőinek. Ezt követően Németh Borbála, a rendező Prevenciós Központ intézményvezetője, aki az általa vezetett intézmény munkájáról adott áttekintést.
A Prevenciós Központ tapasztalati tényeken alapuló adatairól szólva elhangzott, hogy az elmúlt évben jelentős növekedést regisztráltak a családon belüli erőszak, a gyermekek bántalmazása és elhanyagolása területén, míg mérséklődött az iskolai bántalmazások, és a szociális egyenlőtlenségek miatt látókörbe került ügyek száma. Németh Borbála új jelenségként hívta fel a figyelmet a digitális tér veszélyeire, amelyekre a továbbiakban nagyobb figyelmet kell majd fordítaniuk a szakembereknek. 2024 során az előző évi 1.665 esetről 1.866-ra növekedett a HÍD Család és Gyermekjóléti Központhoz érkező, intézkedést igénylő jelzések száma, és a tárgyalt időszakban a korábbi 3.321-ről 3.460 főre nőtt a gondozott személyek köre. Hatósági intézkedés alapján az előző évi 354 kiskorúhoz képest 462 kiskorú gondozása vált szükségessé. Az utcai és lakótelepi szociális munka keretében a 2023. évi 7.550 kis-, és fiatalkorú gyermekek száma 2024-ben 7.731 főre emelkedett. Mindez arra utal, hogy az előttünk álló időszakban tovább kell fokozni az együttműködő intézmények és szakemberek együttműködését eredményeink megőrzése, és a kedvezőtlen tendenciák visszaszorítása érdekében.
Németh Borbála tájékoztatóját követően Sánta Nóra diákpolgármester köszöntötte a tanácskozás résztvevőit, köszönetet mondva lelkiismeretes és önzetlen munkájukért, és egyben felajánlva a diákönkormányzat együttműködését és támogatását a gyermekvédelem területén folytatott tevékenységükhöz. A tanácskozás a továbbiakban szakmai előadások sorozatával folytatódott. Kocsisné Selyem Anna bölcsődevezető a koragyermekkori intervenciós szemlélet és a prevenció bölcsődei jelentőségéről, Erdélyi Nóra az Egyesített Óvoda igazgatója az általa vezetett intézmény gyermekvédelmi tevékenységének tapasztalatairól számolt be. Istenes Attila gyermekvédelmi koordinátor „Szeresd, ne bántsd a gyermeket” című kisfilmjének megtekintését követően Speizer Mónika szakmai vezető a Család és Gyermekvédelmi Központ elmúlt évi szakmai munkáját ismertette, majd Erős Mónika szakmai vezető az óvodai és iskolai szociális segítő tevékenység múlt évi tapasztalatairól, és a szakterülettel kapcsolatos idei tervekről beszélt.
A gyermekvédelmi tanácskozás utolsó előadója Pál Attila szakmai vezető volt, aki vetítettképes installációval kísért, nagy érdeklődést kiváltó előadásában az utcai és lakótelepi szociális munka 2024. évi tapasztalatait vette nagyító alá. A szakmai tanácskozás, amelynek anyaga a gyermekvédelmi rendszer működésével kapcsolatos éves beszámoló alapját képezi, amelyet májusban tűz napirendre az önkormányzat képviselő-testülete, a felmerült kérdések megválaszolásával, az észrevételek elhangzásával, majd Németh Borbála zárszavával fejezte be munkáját.
Képeink a tanácskozás pillanatait idézik: tekintse meg galériánkat!