Május 14-én hagyományteremtő céllal Szakképzési Pályaorientációs Napot rendezett Budapest Főváros XIII. Kerületi Önkormányzat a Prevenciós Központ aulájában. Az esemény megszervezésében részt vett a Homo Oecologicus Alapítvány, a közreműködők között pedig ott voltak a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara, négy budapesti Szakképzési Centrum és a kerületben működő szakképzési iskolák reprezentánsai is. Az esemény első részében a szakképzési centrumok bemutatkozó előadásait hallgatták meg a résztvevők, majd a szakképzési iskolák adtak tájékoztatást képzési programjaikról.
A Szakképzési napot dr. Szabó Tamás PhD egyetemi docens, politológus, a Homo Oecologicus Alapítvány kuratóriumának elnöke, a rendezvény moderátora nyitotta meg, aki a jelenlévők üdvözlését követően emlékeztetett arra, hogy napjainkra jelentősen megnövekedett a különböző szakképzésekkel kapcsolatos érdeklődés az érintett korosztályok körében.
–Budapest XIII. kerületének önkormányzata kiemelt figyelmet fordít a fiatal generációk életének, sorsának alakulására, annak ellenére, hogy az iskolák államosítása óta szorosan vett fenntartói kötelezettségei már csak a bölcsődék és az óvodák vonatkozásában vannak – mondotta dr. Szabó Tamás. –Ismeretes, hogy a közelmúltban, önkormányzati beruházásban itt, a XIII. kerületben nyílt meg az ország első smart óvodája, és a Szakképzési nap megszervezésének gondolata is az önkormányzattól eredt. Kívánom, hogy ez a rendezvény teremtsen hagyományt, és az első workshopot a következő években újabbak kövessék majd.
Dr. Szabó Tamás megnyitó beszédét követően a rendező önkormányzat képviseletében dr. Szabó Krisztina köznevelési referens köszöntötte az egybegyűlteket, majd felolvasta Holopné Schramek Kornélia alpolgármesternek az alkalomra írott üzenetét. Mint elhangzott, ezzel a rendezvénnyel az önkormányzat a pályaválasztás előtt álló hetedikes, nyolcadikos diákoknak és szüleiknek kíván segíteni, hogy megalapozott és széleskörű ismeretekhez, tájékoztatáshoz juthassanak az általános iskola befejezését követő továbbtanulási lehetőségekről. A tudatos pályaválasztás kiemelt jelentőséggel bír a fiatalok életének alakulására – mondotta dr. Szabó Krisztina. – Köszönet illeti a Szakképzési nap létrehozásában közreműködő intézményeket, a Szakképzési Centrumokat, a Budapesti Iparkamarát, a Homo Oecologicus Alapítványt, és a szakmájuk bemutatására vállalkozó iparosokat a hagyományteremtő kezdeményezésünk megvalósításához nyújtott segítségükért, közreműködésükért.
A rendezvény következő felszólalója László Sándor, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara alelnöke volt, aki hangsúlyozta: csak Budapesten 330.000 iparos tevékenykedik. Utánpótlásuk biztosítása mindannyiunk alapvető érdekei közé tartozik. A közelmúltban megújult BKIK elkötelezett abban, hogy minden, a rendelkezésére álló eszközzel segítse a fiatalok pályaválasztását, a szakmai továbbképzést, és örömmel vesznek részt a Szakképzési nap munkájában is.
A workshop a továbbiakban a négy megjelent Budapesti Szakképzési Centrum – a Gépészeti, a Gazdasági, a Komplex és a Műszaki Szakképzési Centrumok – főigazgatóinak az intézmények munkáját bemutató előadásaival folytatódott, majd a délutáni órákban a kerületben működő nyolc szakképesítést nyújtó iskola bemutatkozásával teljesedett ki. A szakiskolák bemutatkozásán nagy létszámban jelentek meg a kerületi általános iskolák felső tagozatos diákjai is, akik egyúttal megismerkedhettek néhány iparos szakma képviselőjével, és munkaeszközeikkel is. Az első XIII. kerületi Szakképzési Pályaorientációs Nap Oláh Gergő jó hangulatú hangversenyével fejezte be programját.
A fővárosban dolgozó iparosok helyzetével, az utánpótlással kapcsolatban László Sándortól, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara alelnökétől a következő kérdésről kértünk tájékoztatást.
–Számos jel utal arra, hogy a napjainkra kialakult gazdasági körülmények nem igazán kedveznek az iparosoknak. A kedvezőtlen környezet sok iparosnak elveszi a kedvét attól, hogy tanulót foglalkoztasson, ami nyilvánvalóan ellentétes a tágabb közösség érdekeivel, az utánpótlás és a fejlődés feltételeinek biztosításával. Mit tervez ennek a helyzetnek a megváltoztatása céljából a BKIK?
–Kétségtelen, hogy a jelenlegi gazdasági helyzet – valamennyiünk által ismert okokból – számos problémával terhelt. Az Iparkamara új elnöksége arra törekszik, hogy tevékenységét politika mentesen, az iparosok érdekeinek sokoldalú szolgálatával végezze, amibe beletartozik az utánpótlás biztosításával kapcsolatos gondok kezelésében történő aktív közreműködés is. Napjainkban az a szomorú tény, hogy az egyedül, vagy kisebb gazdasági társaságokban dolgozó iparosok tartózkodnak attól, hogy tanulót foglalkoztassanak. Ennek mindenek előtt gazdasági, pénzügyi okai vannak. A tanulót foglalkoztató iparosnak százhúszezer forintot kell fizetnie a tanuló után, plusz a járulékos költségek is őt terhelik. Nem feledkezhetünk meg a tanuló munkájáért kötelezően vállalt felelősségről sem – miközben a tanuló különböző iskolai kötelezettségei miatt gyakran meg sem tud jelenni az őt foglalkoztató vállalkozásnál, vagy mesternél. A helyzet megváltoztatása érdekében azt tervezzük, hogy javaslatot terjesztünk elő a jogalkotónál: a tanuló foglalkoztatásának költségeit vállalja át az állam. Ennek eredményeként már három éves távlatban jelentősen javulhatna az iparosok utánpótlásának minősége. A BKIK új elnöksége Nagy Elek elnökkel az élén elkötelezett abban, hogy szisztematikus munkával javítson az iparosok helyzetén, és tevékeny közreműködésével új reneszánszához érkezzen a szakképzés területe is.