November 13-án, a Radnóti Miklós Művelődési Központban került sor az önkormányzat által, a Szociális Munka Napja alkalmából megrendezett ünnepi eseményre, amelynek keretében az önkormányzat szociális intézményeinek tíz dolgozója részesült különböző elismerésekben. A 2024. Év Szociális Munkása kitüntető címet a Prevenciós Központ munkatársa, Mondyné Barta Zsuzsanna vehette át dr. Tóth József polgármestertől.
Az esemény résztvevőit, akik között az önkormányzat reprezentánsai mellett ott voltak az önkormányzat szociális intézményeinek vezetői és munkatársaik, Karácsonyi Magdolna aljegyző, a polgármesteri hivatal Szociális és Köznevelési osztályának vezetője üdvözölte, majd az egybegyűltek meghallgatták dr. Tóth József polgármester ünnepi beszédét.
–Önök a hétköznapok hősei, kerületünk lelkei, az emberi méltóság felemelői –mondotta a polgármester, elismerését és köszönetét kifejezve a szociális intézményekben dolgozó 445 szociális szakmunkásnak és 158 segítőjüknek.
Az elmúlt években, a területen végzett munkát értékelve dr. Tóth József elmondta, hogy a mögöttünk lévő öt éves ciklusban az önkormányzat 38 milliárd forintot fordított a szociális ágazatra, amiből 28 milliárd forintba került a szociális intézményhálózat működtetése. Az elmúlt évben a Szociális Szolgáltató Központ munkájának köszönhetően 1.137 idős kerületi lakos részesült nappali ellátásban, 1.104 fő vette igénybe az étkezési lehetőséget, 952 rászorulót házi segítségnyújtás keretében támogattak, 150 hajléktalan a nappali melegedőben kapott ellátást, és gondoskodtak 28 fogyatékkel élőről is. A Gondozóházban 60 idős ember ellátását biztosította az önkormányzat, a Prevenciós Központ intézményeiben 532 bölcsődés ellátását végezték, 2.511 helyi lakos pedig a családsegítők sokoldalú támogatásával szervezhették az életüket.
Mint elhangzott, a szociális ágazat teljesítményét az is mutatja, hogy 2023 évben összesen 170.073 segélyezéssel összefüggő irat iktatására került sor. Beszéde végén dr. Tóth József polgármester biztosította a jelenlévő szakembereket, hogy az önkormányzat a most következő, 2029-ig tartó ciklusban is a korábbi magas színvonalon kívánja működtetni szociális intézményeit, ellátó rendszerét. Jövőre két nagy fejlesztés indul az önkormányzat beruházásában: megkezdődik az Országbíró utcában található Csipet-csapat Bölcsőde felújítása, a Hegedüs Gyula utcában pedig Gondozási Központ és Idősek Klubja létesül. A két beruházás együttes költsége mintegy 3.6 milliárd forintba kerül majd.
Az ünnepi beszéd elhangzását követően dr. Tóth József polgármester elismeréseket és címeket adott át az elmúlt évben kiemelkedő munkát végzett szakembereknek. A 2024. év Szociális Munkása díjat a Prevenciós Központ esetmenedzsere, Mondyné Barta Zsuzsanna vehette át a polgármestertől. Mint elhangzott, a díjazott 2008 óta dolgozik a Híd Családsegítő Központban, munkáját magas színvonalon, folyamatos önképzés mellett végzi, jelentős része van abban, hogy a Prevenciós Központban több mint egy évtizede elérhető a hátrányos helyzetű kerületi lakosok számára a család-, és párkonzultáció. Tanácsosi címet kaptak Hargitainé Fórizs Valéria, Horváth Eleonóra, Polonyi Tünde és Papné Tóth Rita, a Prevenciós Központ munkatársai. Főtanácsosi címben részesült Sinka Attiláné, a Szociális Szolgáltató Központ munkatársa, főmunkatársi címet kapott Fekete Jósefné, Tálosi Tibor, és Geyerné Varga Emese, valamennyien a Szociális Szolgáltató Központ munkatársai. Főmunkatársi címben részesült Kiss Arnold, a Gondozóház munkatársa is.
Az elismerések átadását követően a Midlife Crisis együttes vidám színpadi produkciójával ért véget a 2024. évi Szociális Munka Napja alkalmából megrendezett önkormányzati ünnepség.
Néhány nappal a 2024. Év Szociális Munkása díj átvételét követően arról kérdeztük Mondyné Barta Zsuzsát, hogy mit érzett amikor megtudta, hogy ebben az esztendőben ő veheti át a rangos önkormányzati elismerést?
–Nagy meglepetést és nagy örömöt éreztem, és meg is hatódtam amikor megtudtam, hogy rám esett a választás. Szívvel lélekkel végzem a munkámat, mert a szociális munkában másként nem lehet eredményt elérni. Arra fogok törekedni, hogy a továbbiakban is méltónak bizonyuljak erre a megtisztelő elismerésre.
–A napi munka során nagyon sok konfliktussal, családi krízishelyzettel, problémával kell szembenéznie: hogyan sikerül mégis megőriznie a lelki nyugalmát és az optimizmusát, amivel az ügyfelek ügyes-bajos dolgait kezeli?
–Az esetmenedzseri munka legfontosabb területe a gyermekek védelme, családban tartásuk biztosítása. Ha ez bármely okból nem lehetséges, akkor a gyermeket kiemeljük a veszélyeztető közegből, gondoskodunk a jogainak érvényesüléséhez, testi-lelki fejlődéséhez szükséges feltételek biztosításáról. A bonyolult eseteket rendszeresen megbeszéljük munkatársaimmal, kicseréljük tapasztalatainkat, közösen keressük a legoptimálisabb megoldási módokat. A Központban van lehetőségünk egyéni és csoportos szupervízióra is, amiben részt veszek, az is segít a mentális egészségünk megőrzésében. Mindezek mellett számomra sokat jelent a rendszeres sportolás. Évek óta futok, ha lehetőség van rá, versenyeken is rajthoz állok. A közelmúltban sikerült nagyon jó idővel végeznem egy félmaratoni versenyen. Biztos vagyok abban, hogy a jó munkahelyi csapatszellem, a közös munka eredményei és a rendszeres testedzés továbbra is segíteni fognak abban, hogy az elvárt színvonalon folytassam a szakmai tevékenységemet.
Képeink az önkormányzati ünnepség pillanatait idézik: tekintse meg galériánkat!