Április 3-án, napra pontosan az egy évvel ezelőtt megrendezett legutóbbi tanácskozást követően, immár a kilencedik Nyílt napjára várta a pedagógusokat, kábítószerügyi szakembereket, a gyermekvédelmi jelzőrendszer tagszervezeteinek képviselőit és a helyi rendvédelmi szervek reprezentánsait a 2003 májusában alapított XIII. Kerületi Kábítószerügyi Egyeztető Fórum. A Prevenciós Központ aulájában megtartott, szakmai előadásokból és kötetlen konzultációból álló program ezúttal is sok szakembert vonzott.
A rendezvényen megjelent szakembereket, akik között ott voltak a kerületi önkormányzat és intézményei vezető munkatársai mellett a városrészben működő civil szervezetek, a BRFK XIII. Kerületi Rendőrkapitányság, a Nyírő Gyula Kórház, az Angyalföld Polgárőr Szervezet, valamint számos kerületi oktatási és gyermekintézmény képviselői is Németh Borbála, a Prevenciós Központ intézményvezetője üdvözölte, majd Holopné Schramek Kornélia alpolgármester, a KEF elnöke megnyitó beszédét hallgatták meg az egybegyűltek.
– A KEF több mint 20 éve dolgozik azon, hogy minél több fiatal ne váljon szerhasználóvá. A célunk, hogy segítő kezet nyújtsunk a problémákkal küzdő kerületi lakosoknak, és olyan alternatívákat kínáljunk számukra, amelyek a sport, tanulás és közösségi programok révén egészséges kikapcsolódást biztosítanak. A Previ Stúdió, Previ Tanoda és a Previ Boksz minden évben nagy sikerrel működnek, és hozzájárulnak ahhoz, hogy a fiatalok számára izgalmas, pozitív lehetőségeket kínáljunk a csellengés helyett. A mai konferencián olyan szakértőket hallhatunk, akik értékes tudást osztanak meg, amit a munkájukban hasznosítani tudnak a résztvevők. Köszönjük mindenkinek, aki hozzájárult a KEF több mint 20 éves sikeres működéséhez, és biztosítjuk Önöket, hogy továbbra is kiemelt figyelmet fordítunk a prevencióra! -mondotta végezetül Holopné Schramek Kornélia, eredményes munkát kívánva a tanácskozás résztvevőinek.
A szakmai program első előadója a Drog Stop Egyesület vezetője, Szepesi Anikó volt, aki „A Drog Stop Egyesület ellátási lehetőségei a 18 év alatti addiktológiai problémákkal érintett fiatalokkal. Tapasztalatok a szerhasználati trendek alakulásáról és prevenciós, krízisintervenciós következményeiről” című előadásában egyebek mellett a droghasználattal kapcsolatos új jogszabály veszélyeire hívta fel a figyelmet. Ismeretes, hogy a kórházi gondozásba vétel előfelvétele az előgondozásban történő részvétel. Ezt eddig akár TAJ szám nélkül, anonim módon teljesíthették az érintett szerhasználók. Nem tudható, hogy az új szabályozás miként hat majd a bevált, és eredményesnek tekinthető metódusokra, az érintettekkel való együttműködés bizalmi aspektusaira.
A következő előadó Brunner Tünde, az Egészségdokk Alapítvány képviseletében „Ahol a gyermek is számít. Gyermek-és ifjúság addiktológiai rehabilitációs ellátás Székesfehérváron” című előadásában többek között arról tájékoztatott, hogy tapasztalataik szerint egyre csökken a veszélyeztetettek, a szerhasználók életkora, akad közöttük 13 éves gyermek is. Sok esetben a szerhasználat pszichiátriai betegséggel párosul, ami hosszú, komplex kezelést tesz szükségessé. Várólista vezetésére kényszerülnek, azonban minden esetben addig folytatják a rehabilitációt, amíg az szükséges.
A konferencia Erős Mónika a KEF szakmai társelnöke, a szervező intézmény egyik szakmai vezetője nagy érdeklődéssel kísért előadásával folytatódott, aki „A jelzőrendszer szerepe szenvedélybetegség esetén” címmel a Prevenciós Központ HÍD Család-, és Gyermekjóléti Központ munkája során keletkezett tapasztalatokat osztotta meg a hallgatósággal. Mint elhangzott, a HÍD Központ munkatársai is az érintett fiatalok életkorának csökkenését érzékelik, és növekszik a szenvedélybetegséghez társuló egyéb súlyos, beavatkozást és intézkedést igénylő esetek száma. 2024-ben 30 olyan jelzés érkezett, amely kizárólag szerhasználatról szólt, azonban ennél jóval több szenvedélybeteggel foglalkozik a Prevenciós Központ HÍD Család-, és Gyermekjóléti Központ mindennapokban. Emellett folyamatosan növekszik azoknak az eseteknek a száma is, ahol a szenvedélybetegséghez más, súlyos, beavatkozást és intézkedést igénylő problémák társulnak, melyek a fiatalok érdekeit szem előtt tartó, sokirányú feladatellátást tesznek szükségessé.
A IX. KEF Nyílt nap szakmai előadásainak sorát Kormos Piroska, a 20 évvel ezelőtt alapított Máltai Szeretetszolgálat Fogadó munkatársa zárta „Szenvedélybetegség a családban” című, vetítettképes összeállítással és két rövidfilm bemutatásával kísért előadásával. Az előadó emlékeztetett arra, hogy hazánkban, ahol mintegy 400 ezerre tehető az alkoholista szülő/szülők által közvetlenül veszélyeztetett gyermekek száma, államilag támogatott és népszerűsített a különböző rövid italok és sörök reklámozása, és a házi pálinkafőzés. Kormos Piroska sokoldalú, részletes jellemzését adta az egészséges és a diszfunkcionális családoknak, a szenvedélybetegséggel sújtott család tulajdonságainak, majd ismertette a Fogadó Apa Anya Pia programját és tapasztalatait. Végezetül felhívta a figyelmet arra, hogy a területtel foglalkozó szakemberek jól hasznosítható irodalmat, filmeket, segédanyagokat találhatnak a Fogadó www.kimondhato.hu internetes portálján.
A Prevenciós Központ által megrendezett Kábítószerügyi Egyeztető Fórum IX. Nyílt napja az elhangzott előadásokhoz kapcsolódó kötetlen eszmecserével, majd a Dirty Slippers zenekar Suliturné Programjának bemutatásával fejezte be munkáját. Az együttes előadására érkező kerületi középiskolások zsúfolásig megtöltötték a Previ auláját, és felszabadult hangulatban fogadták az elhangzó zeneszámokat.
Képeink a KEF IX. Nyílt napján készültek: tekintse meg galériánkat!