Budapest Főváros XIII. Kerületi Önkormányzat támogatásával, a Prevenciós Központ szervezésében 2024-ben ingyenes alapfokú jelnyelvi tanfolyam indult érdeklődők és szakemberek részére, amit ez év elején újabb képzés követett. Friss hír, hogy a bevezető foglalkozások március 17-től haladó tanfolyami csoportokkal folytatódnak.
A jelnyelvvel kapcsolatos alapvető tudnivalókról, valamint a tanfolyami képzések tapasztalatairól és célkitűzéseiről a tanfolyamok szervezőjétől és egyik oktatójától, Spinnerné Takács Erikától kértünk tájékoztatást, akit a TV13 képviselő-testületi üléseinek közvetítéseiből ismerhet a városrész lakossága. Jakab Évával felváltva tolmácsolják az üléseken elhangzottakat a televízió készülékek előtt ülő hallássérült kerületi lakosoknak.
-Az emberek többségének nincsenek ismeretei a jelnyelvvel kapcsolatban: melyek azok a legalapvetőbb tudnivalók, amelyek mindenki számára szükségesek lehetnek?
-A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a magyar lakosság mintegy tíz százaléka hallássérült, a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségének közleménye alapján az országban félmillióra tehető a „láthatatlan fogyatékossággal” élők száma. Ahhoz, hogy siket és hallássérült családtagjaink, barátaink, honfitársaink teljes életet élhessenek, minél több, a jelnyelvet ismerő családtagra, barátra, és az élet különböző területein működő intézmény szakembereinek közreműködésére van szükség. Ezt a célt szolgálják a Prevenciós Központ jelnyelvi tanfolyamai. A jelnyelv, amely önálló nyelvtannal és grammatikával rendelkezik, egyenjogú bármely idegen nyelvvel, védelmét 2009 óta törvény biztosítja. Elsajátítása komoly tanulmányokat és nagy gyakorlatot igényel. Ahhoz, hogy valaki jelnyelvi tolmács képesítésre tegyen szert, a megfelelő vizsgák elvégzésével „C” típusú minősítés megszerzésére, és 300 óra gyakorlatra van szükség. Minden nemzet anyanyelve mellett önálló jelnyelvvel rendelkezik, amelyen belül eltérő nyelvjárások különböztethetők meg. Magyarországon például a jelnyelven belül hét nyelvjárást tanítanak és használnak. Mindebből kitűnik, hogy a Prevenciós Központban szervezett jelnyelvi tanfolyamok leginkább az érzékenyítést, és a legalapvetőbb kifejezések elsajátítását szolgálják: aki ennél többet szeretne elérni, annak szervezett jelnyelvi képzésre van szüksége.
–Kik jelentkeztek az elmúlt évben indított alapfokú tanfolyamokra, és milyen tapasztalatokat eredményezett az új képzés?
–A jelentkezők alapvetően két csoportot reprezentáltak: a siket, vagy hallássérült hozzátartozóval, vagy más személyes kapcsolattal rendelkező érdeklődők, és a különböző bölcsődékben, óvodákban, iskolákban, önkormányzati intézményeknél dolgozó szakemberek csoportját, akik munkájuk során találkoznak a jelnyelvi tudást igénylő, fogyatékossággal élő ügyféllel. Tanfolyamaink keretében három csoportban, előbb 21-, majd 24 óra időtartamban foglalkoztunk az összesen mintegy 40 főből álló résztvevővel. Az alapfokú képzésben rajtam kívül Jakab Éva, Vincze Tamás és további két siket előadó vett részt, legfontosabb feladatunknak az érzékenyítést és az alapfogalmak megtanítását tekintettük. Ennek megfelelően a foglalkozások ötven-ötven százalékban elméleti képzésből és gyakorlati ismeretek átadásából álltak. A most induló, haladó tanfolyamokon más lesz az órák felépítése, ezúttal már minden foglalkozáson gyakorlati képzésre kerül sor. Mindezekre tekintettel a haladó tanfolyamon csak azoknak az érdeklődőknek a jelentkezését tudtuk elfogadni, akik részt vettek az alapfokú képzésben.
–Milyen bizonyítványt kapnak a tanfolyam végzősei?
-Mint az elmondottakból kiderült, a jelnyelv megtanítására nincs reális lehetőség egy 24 órás időtartamú tanfolyam keretei között. Nagyon sok ismeret, és számos alapvető jelnyelvi kifejezés elsajátítására taníthatjuk meg a hallgatókat, a továbblépésükhöz azonban szervezett jelnyelvi képzésre van szükség. Így bizonyítványt nem adhatunk, de Vincze Tamással egy-egy általunk aláírt oklevéllel búcsúzunk hallgatóinktól, amely azt tanúsítja, hogy elvégezték a Prevenciós Központ által szervezett jelnyelvi tanfolyamot.