V. KEF Nyílt Nap a Prevenciós Központban

Március 28-án, a Prevenciós Központban került sor a XIII. Kerületi Kábítószerügyi Egyeztető Fórum megrendezésére, amelyen a szervezet elnökségének tagjai és munkatársaik mellett megjelent az önkormányzat képviselő-testületének és bizottságainak több tagja, a BRFK XIII. Kerületi Rendőrkapitányság vezetője és bűnmegelőzési szakemberei, a Nyírő Gyula Kórház OPAI Drogambulancia munkatársai, valamint számos, a kerületben működő civil szervezet – közöttük az Angyalföld Polgárőr Szervezet - reprezentánsai is.

 

 

 

Az eseményt a házigazda Prevenciós Központ képviseletében Pál Attila nyitotta meg, aki az egybegyűltek üdvözlését követően ismertette a fórum programját, majd átadta a szót a XIII. Kerületi Kábítószerügyi Egyeztető Fórum elnökének, Holopné Schramek Kornélia alpolgármesternek.

 

 

 

–Büszkeséggel tölt el, hogy kerületünkben 18 évvel ezelőtt kezdtük el az összehangolt munkát, és azóta is töretlen lelkesedéssel vesznek részt a kerületi szakemberek a munkában –mondotta bevezetőül a KEF  elnöke, majd emlékeztette a tanácskozás résztvevőit arra, hogy az elmúlt években végbement változások fokozott dinamizmusra késztették a területen dolgozó szakembereket és segítőiket, hogy megfelelhessenek a gyorsan változó kihívásoknak.

–2017 decemberében nyílt meg a nemzetközi szinten is egyedülálló drogprevenciós „Tudat-törő” szabadulószoba. Azóta több, mint 3000 fiatal és több száz szakember vett részt a programban. A szabaduló szoba alkotói már akkor elmondták, hogy folytatják ezt az innovatív prevenciós munkát. Az Emberi Erőforrások Minisztériumának és a XIII. kerület Önkormányzatának támogatásával elkészítettek egy szintén egyedülálló drogprevenciós kisfilmet, amelynek az egyedülállósága az interaktivitásában rejlik, mivel a nézők képesek irányítani, befolyásolni a történet alakulását.

 

 

 

Az önkormányzat anyagi és erkölcsi támogatásával a KEF az elmúlt időszakban is sokrétű, színvonalas tevékenységet tudott folytatni, amely a folyamatos tájékozódási és beavatkozási lehetőséget nyújt a káros szenvedélyek kialakulásának megelőzésében – mondotta Holopné Schramek Kornélia alpolgármester, a KEF elnöke, majd felhívta a figyelmet arra, hogy a területen dolgozó szakemberek véleménye változatlan abban, hogy minden lehetséges módon és eszközzel folytatnunk kell prevenciós szemléletű mentálhigiénés tevékenységünket, a kerületi gyermekek, fiatalok és a lakosság érdekében.

 

A KEF elnöke előadását azzal zárta, hogy bejelentette: a délelőtti szakmai előadások után a jelenlévők új kezdeményezéssel ismerkedhetnek meg. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a XIII. kerületi Önkormányzat támogatásával, „Vizuális kapcsolat” címmel kitelepüléses programsorozat indul. Ebben a projektben a KEF a XIII. kerületi Rendőrkapitánysággal, az Angyalföld Polgárőr Szervezettel és a Nyírő-OPAI-val együttműködésben a kerület 4 helyszínén szervez drogprevenciós kitelepüléseket. Minden alkalomnak lesz egy konkrét témája és a résztvevő fiatalok mobil graffiti falra festhetnek a különböző témákban érzéseikről, gondolataikról. Holopné Schramek Kornélia alpolgármester végezetül köszönetét fejezte ki a KEF valamennyi tagszervezetének az elmúlt évben kifejtett áldozatos tevékenységéért, és biztosította az egybegyűlteket arról, hogy továbbra is számíthatnak a kerületi önkormányzat sokrétű támogatására tevékenységükhöz.

 

 

 

A nyílt nap programja a továbbiakban dr. Nagy József kriminál pszichológus, túsztárgyaló nagy érdeklődéssel kísért előadásával folytatódott, amelynek témája a szerhasználó fiatalokkal történő kommunikáció volt. A szakember előadásának bevezető részében áttekintést adott a szerhasználat által előidézett tudatállapotok sajátosságairól, amelyek figyelembe vétele elengedhetetlen a célravezető kommunikációs stratégia megválasztásához. Mint elhangzott, más megközelítésre van szükség a depressziós, a mániás, és a paranoid-ámokfutó  tüneteket produkáló egyénekkel történő interaktív kapcsolatteremtéshez. Ezért nagyon fontos, hogy a szerhasználó fiatalokkal kapcsolatba kerülő szakemberek és segítőik képesek legyenek megállapítani, hogy a segítségükre szoruló fiatal milyen jellegű tudatállapotban van. Dr. Nagy József felhívta a hallgatóság soraiban helyet foglaló szakemberek, aktivisták és szociális munkások figyelmét arra, hogy a szerhasználókkal kapcsolatos tevékenységük számos olyan sajátossággal rendelkezik, amelyek más foglalkozások képviselői számára ismeretlenek. –A pék a munkaidő végén leteszi a péklapátot, a műszerész a csipeszt és a fogót, az autószerelő a szekrénybe zárja az általa használt diagnosztikai eszközt.

 

 

 

A szerhasználókkal foglalkozó szakemberek azonban sohasem tehetik le a szerszámaikat, hiszen az a saját személyiségükből, tapasztalataikból, intuícióikból és empatikus képességeikből tevődik össze: minőségét mindezek összessége, és az alkalmazásukra való készség fejlettsége adja. Az előadó végezetül elmondta, hogy a segítségre szorulók részéről gyakorta tapasztalható agresszió helyes értelmezése döntő lehet a létrejött kapcsolat alakulásában. –A szerhasználó azzal szemben a legagresszívabb, akit ismer, elfogad, és aki közel áll hozzá. Így nem szabad téves következtetésre jutnunk az agresszív magatartás megnyilvánulásánál: tudnunk kell, hogy az bizalmi pozíciónkra utal, amit helyes értelmezés esetén képesek lehetünk tovább fejleszteni és mélyíteni.

 

 

 

Az előadást követően a Láthatáron Csoport, a KV Társulat és a Névtelen Utak  projekt Kiállok érted! című előadását tekinthették meg a jelenlévők. A mindvégig lebilincselő produkció, amelyet  Romankovics Eda rendezésében mutatott be a társulat, immár négy éve szerepel különböző közösségi programokon és túl van a félszázadik előadáson is, egy fiatal leány történetén keresztül mutatja be a fiatalkorúak prostitúciójának folyamatát, a következő kérdésekre keresve a választ: milyen sors jut azoknak, akik szegénységbe születnek, akik nevelőotthonokban nőnek fel? Hogyan lehet kitörni a szegénységből, kilépni a szeretetlenségből? Hogyan segíthetnek a jólétben élők a társadalom peremén egyensúlyozó, kiszolgáltatott, könnyen sebezhető fiataloknak?

 

Az emlékezetes, és nagy sikerrel fogadott Kiállok érted! című előadást  követően a délutáni órákban „Vizuális kapcsolat” címmel hagyományteremtő programra került sor – amelyről önálló tudósításban számolunk be honlapunk látogatóinak.

 

A rendezvényen készült további képeket itt nézhetik meg.

 

Képgaléria